222085-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av hissar m.m.
Referensnummer: GNU 2023/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillsyn och service inklusive jourberedskap av hissar, lyftar, vikväggar, motordrivna portar etc.
Utförande av reparationsåtgärder efter säkerhets- och revisionsbesiktningar.
Akuta reparationsåtgärder och andra akuta och angelägna fel t.ex. jourutryckning vid hisstopp.
Avtalet omfattar inte utbyten, moderniseringar, renoveringar, planerade och mer omfattande underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun och Lugent i Falun AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42416100 Hissar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hedemora kommun inkl bolag
Del nr: 2
Gagnef kommun
Del nr: 3
Säter Kommun inkl. Säterbostäder AB
Del nr: 4