222110-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skogstjänster – Partner för skogsuppdrag
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPartner för skogsuppdrag
BeskrivningHögbo Bruks AB inbjuder till anbudsansökan avseende en partner för skogsuppdrag åt Högbo Bruks ABs och Sandviken kommuns skogar. Syftet med upphandlingen är att hitta en partner som kan sköta avverkningar, försäljning av virke, skogsvård, rådgivning etc. Beställarna äger tillsammans ca 5500 ha produktiv skogsmark.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77210000 Skogsavverkning, 77231000 Skogsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierarePartner för skogsuppdrag