222142-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Norra Älvstråket, VA-utbyggnad
Referensnummer: KS 2018/461
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvuddelen av projektet Norra Älvstråket består i att bygga ut nytt spillvattenledningsnät till samtliga fastigheter inom verksamhetsområdet. Samordnat med detta krävs anpassning och ombyggnad av befintliga vattenledningsnät. Vinnande anbud erhåller Fas 1 för hela projektet. Fas 2 kommer sannolikt att indelas i flera etapper bland annat på grund av geografiska och tekniska förutsättningar. Troligen kommer det att bli aktuellt med s.k. LTA-system. I projektet kommer även kapacitetsförstärkning av befintlig avloppsrening i Degerbäcken att genomföras, sannolikt genom ett nybyggt avloppsreningsverk. Nytt avloppsreningsverk i Degerbäcken beräknas vara färdigprojekterat under 2018 och denna projektering ingår således inte i detta projekt. Förutsatt att nödvändiga beslut beviljas kommer anläggandet av avloppsreningsverk ingå i projektet Aktuellt område inrymmer även huvudvattentäkt för Bodens tätort vilket kommer kräva särskild hänsyn och eventuella åtgärder.
Objektet är beläget norr om Bode.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvuddelen av projektet Norra Älvstråket består i att bygga ut nytt spillvattenledningsnät till samtliga fastigheter inom verksamhetsområdet. Samordnat med detta krävs anpassning och ombyggnad av befintliga vattenledningsnät. Vinnande anbud erhåller Fas 1 för hela projektet. Fas 2 kommer sannolikt att indelas i flera etapper bland annat på grund av geografiska och tekniska förutsättningar. Troligen kommer det att bli aktuellt med s.k. LTA-system. I projektet kommer även kapacitetsförstärkning av befintlig avloppsrening i Degerbäcken att genomföras, sannolikt genom ett nybyggt avloppsreningsverk. Nytt avloppsreningsverk i Degerbäcken beräknas vara färdigprojekterat under 2018 och denna projektering ingår således inte i detta projekt. Förutsatt att nödvändiga beslut beviljas kommer anläggandet av avloppsreningsverk ingå i projektet. Aktuellt område inrymmer även huvudvattentäkt för Bodens tätort vilket kommer kräva särskild hänsyn och eventuella åtgärder.
Objektet är beläget norr om Bodens tätort i närhet av Luleå älv. Aktuellt område inrymmer del av Kusån, Kusön, Rasmyran och Degerbäcken.