222155-2021 - ResultatSverige-Tierp: Bränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession tankställ biogas samt ramavtal bränsle till kommunens gasfordon biogas
Referensnummer: 2020-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Tierps kommun ska upphandla uppförande och drift av biogastankställe, i denna upphandling kommer också ett drivmedelsavtal om fyra år att ingå, därav att annonseringsförfarandet är öppet förfarande. Drift och uppförande av tankstället kommer helt att ligga på antagen leverantör, beslut från Naturvårdsverket för bidrag av uppförande av anläggningen ska följas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09120000 Gasformiga bränslen, 63712600 Tankning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen