222240-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Apparatur för röntgenfluoroskopi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Genomlysningslabb för PCI och angiografi
Referensnummer: RS/230012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111400 Apparatur för röntgenfluoroskopi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ersättning av röntgenutrustning på PCI-labb. Utrustningen kommer att användas för undersökningar och behandlingar av både akuta och elektiva patienter. Ingreppen utförs sterilt genom perkutana punktioner av kärl.
PCI-labbet kommer främst att användas för coronarangiografi/PCI men även för inläggning av temporär pacemaker, aortografi, vä kammarangio och perikardtappning. I framtiden kan det även bli aktuellt med implantation av permanenta pacemaker.
Angiografi-labbet kommer främst att användas för diagnostiska undersökningar och endovaskulära behandlingar inom perifer kärlintervention, inom hela kroppen (undantaget neurointervention). Labbet ska även kunna utföra coronarangio och PCI, då det är tänkt kunna fungera som reservlabb för PCI-verksamheten. Labbet ska även kunna användas för diagnostiska undersökningar av hjärnan.
I upphandlingen ingår även möjlighet att avropa ett ytterligare angiografi-labb som option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111400 Apparatur för röntgenfluoroskopi, 33111700 Angiografilaboratorium
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ersättning av röntgenutrustning på PCI-labb, befintlig modell Philips Allura Xper inköpt 2010 respektive ersättning av befintligt angiografilabb, som är Siemens Artis Zeego, inköpt 2011. Utrustningen kommer att användas för undersökningar och behandlingar av både akuta och elektiva patienter. Ingreppen utförs sterilt genom perkutana punktioner av kärl. Samtliga bilder och video från undersökningarna kommer att lagras i Sectra PACS.
Övriga interventioner som vi idag utför och som labbet ska vara anpassat för är olika typer av emboliseringar av kärl, gallinterventioner (PTC), olika typer av perkutana dräninläggningar, som nefrostomier och sklerosering av njurcystor, olika ingrepp vid dialysaccess, som endovaskulär behandling av dialysfistlar och inläggning av tunnelerad CDK, andra veninterventioner som exempelvis inläggning och borttagande av v cavafilter.
I framtiden kan det bli aktuellt med onkologisk intervention i form av bland annat kemoemboliseringar och labbet skall vara anpassat till sådan verksamhet.