Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom utredningstjänster och omvärldsbevakning
Referensnummer: 2020-0126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Vatten och Avfall AB är en samhällsviktig verksamhet och utgör en del av totalförsvaret. Det ställer krav på att bedriva aktiv omvärldsbevakning i syfte att proaktivt undvika sådant som hotar den samhällsviktiga verksamheten. Vidare har Uppsala Vatten och Avfall AB behov av att intensifiera arbetet med säkerhetsskydd och har ett behov av att utöka antalet bakgrundskontroller och grundutredningar inom segmentet säkerhetsprövningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 75241000 Tjänster för allmän säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen