222372-2017 - ResultatSverige-Huddinge: Landskapsarkitektur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Tekniska konsulttjänster – Landskapsarkitekter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget enligt denna förfrågan innebär att inneha befattningen landskapsarkitekt. Uppdrag som kan komma att avropas är landskapsarkitektuppdrag inom bl.a.:
— nyproduktion av hela Huges fastighetsbestånd t.ex. förskola, grundskola, flerbostadshus, äldreboende, idrottsanläggning,
— ROT-projekt,
— Trafikplanering kopplat till nybyggnadsprojekt,
— m.m.
Precisering av villkor och förutsättningar kommer att ske i avrop.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71420000 Landskapsarkitektur, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.