222375-2019 - PlaneringSverige-Härnösand: Medicinsk programvara
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI för elektroniskt högkostandskort
Referensnummer: 19RS4763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48180000 Medicinsk programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna förfrågan är enbart att ge oss fördjupad information om vad marknaden har att erbjuda inom området samt att få en bättre kostnadsuppskattning. Förhoppningen är att eliminera kostnadsdrivande krav och lösningar som är unika för RVN och i viss mån kunna anpassa förfrågan efter leverantörernas standardlösningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är enbart att ge oss fördjupad information om vad marknaden har att erbjuda inom området samt att få en bättre kostnadsuppskattning. Förhoppningen är att eliminera kostnadsdrivande krav och lösningar som är unika för RVN och i viss mån kunna anpassa förfrågan efter leverantörernas standardlösningar.