222394-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning – Byte-, ombyggnad- och förnyelse av kontrollanläggning m.m.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelByte-, ombyggnad- och förnyelse av kontrollanläggning m.m.
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för löpande avrop av byte-, ombyggnad- och förnyelse av kontrollanläggning. Avtalet omfattar leverans av hela eller delar av kontrollanläggningar samt tillhörande tjänster såsom projektering, installation, provning, idrifttagning och demontering av befintlig utrustning m.m. Avrop sker efter behov under avtalstiden.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102693:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 51000000 Installation (utom programvara), 51200000 Installation av mät-, kontroll-, test- och navigeringsutrustning, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning