222425-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänsteplaneringsverktyg
Referensnummer: 281-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett webbaserat tjänsteplaneringsverktyg som ska stödja Högskolans arbete med resursplanering av personal. Systemet ska hjälpa Högskolan att få en effektivare, likformig process för hur personalens tid planeras och därigenom få en gemensam modell/metod för tjänsteplanering kopplad till gällande arbetstidsavtal, få stöd för kompetensutvecklingsplanering och en mer korrekt ekonomisk redovisning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48700000 Verktygsprogram, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen