222428-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärsresebyrå
Referensnummer: KS 2020/0061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande uppdrag av affärsresebyrå- och reseadministrativa tjänster gällande de upphandlande myndigheternas tjänsteresor i Sverige och utomlands.
Bokningar ska ske med fullservice (bokning med personlig service) men även självbokning (online) ska kunna erbjudas.
Ramavtal avses att tecknas med en (1) resebyrå med kapacitet att tillgodose de upphandlande myndigheternas samlade behov av efterfrågade tjänster.
Upphandlingen görs som en samordnad upphandling där kommunerna Falkenberg, Halmstad, Laholm, Hylte och Varberg samt Region Halland deltar. Även några av Region Hallands samt de deltagande kommunernas bolag deltar i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Varbergs kommun samt deltagande myndigheter i Halland bjuder in till anbudsgivning avseende Affärsresebyråtjänster enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Beskrivning av uppdraget
Upphandlingen omfattar ett heltäckande uppdrag av affärsresebyrå- och reseadministrativa tjänster gällande de upphandlande myndigheternas tjänsteresor i Sverige och utomlands.Detta innebär att ombesörja bokningar av hotellrum, bokningar av resor av olika slag såsom flyg-, land-, och båttransporter, grupp- och konferensarrangemang, voucherhantering, hyra av bilar samt övriga resebyråtjänster.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela upphandlingen. En leverantör kommer att antas. Anbud ska kunna antas i sin helhet.