222514-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Matvarutransporter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMatvarutransporter
BeskrivningUpphandlingen omfattar behovet av transporter av varm och kall mat, dagligvaror och diskreturer, mellan tillagningskök och mottagningsplats inom kommunen enligt turlista med angivet tidsschema. Transporterna sker enligt skolans läsårsplan, förskolor året om samt till äldreomsorg årets alla dagar. Transporterna och antalet stopp kan förändras under avtalsperioden, därav skall den beräknade volymen endast ses som ett riktvärde. Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.
Intern identifierare2025-0625
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000