222545-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kärltvätt samt tvätt av soprum
Referensnummer: 22/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med avtalet är att för Tekniska verken i Linköping AB (publ) säkra möjligheten till rena och fräscha avfallskärl och avfallsrum för kunder i Linköping samt i närområdet.
Upphandlingen omfattar tvätt av sopkärl och soprum för kunder till Tekniska verken i Linköping AB (publ).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tvätt av sopkärl och soprum för kunder till Tekniska verken i Linköping AB (publ). De huvudsakliga arbetsuppgifterna är tvätt av kärl och soprum. Därtill tillkommer arbetsuppgifter som är nödvändiga för att tjänsten ska kunna genomföras. Planering och nyckelhantering är två exempel på detta.
Upphandlingen avser avtal med en leverantör.
Det uppskattade behovet av kärl som ska tvättas angett per/år är ca. 5000st. Ingen volymgaranti finns under avtalet.