222551-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Tekniskt team för implementation av datalager och masterdatahubb i en hybrid miljö med Azure som grund
Referensnummer: Ks 648/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM"), behov av Tekniskt team för implementation av datalager och masterhubb i en hybrid mljö med Azure som grund. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72130000 Konsulttjänster vid planering av dataanläggning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget för det tekniska teamet innebär att ingå i en större projektgrupp med interna resurser från såväl IT som verksamhet. Teamet behöver bestå av data engineers, Business Intelligence Developer, lösningsarkitekt och ELT-utvecklare. Teamet ska med sin kunskap och expertis implementera en plattform för lagring av data, hantering av masterdata och metadata. Microsoft Power Bi används för visualisering, rapportering och beslutsstöd. Projektet är samtidigt ett lärande projekt för Örebro kommun och flöden/användarfall kommer implementeras i sprintar med lärdomar från föregående sprint. Överlämning till interna resurser blir en naturlig del av uppdragets slutskede och under hela projektets gång.
Komptenser som efterfrågas till det tekniska teamet är (beskrivs mer utförligt i avsnitt 4):
— Data engineer, kompetensnivå 3, för implementation och dokumentation av datalager och masterdatahubb,
— Business Intelligence Developer, kompetensnivå 3, för implementation och dokumentation av datalager och masterdatahubb med fokus på Power BI,
— Lösningsarkitekt kompetensnivå 3, för design, arkitektur, implementation och dokumentation av datalager och masterdatahubb,
— ELT-utvecklare, kompetensnivå 3, för implementation och dokumentation av datalager och masterdatahubb.
Upphandlingen avser ett kontrakt som gäller from juni 2021 och beräknas löpa fram till 2021-12-31.
Örebro kommun äger rätt men är inte skyldig, att vid ett eller flera tillfällen på oförändrade villkor förlänga kontraktet. Den sammanlagda tiden för förlängningarna får som längst sträcka sig tom 2022-06-30.