2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elevadministrativt system för vuxenutbildning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett elevadministrativt system för vuxenutbildningen i Borlänge och Säters kommuner. Systemet ska vara användarvänligt och stödja vuxenutbildningens processer som till exempel elevadministration, uppföljning av verksamheten t ex statistik, uppföljning av ekonomi samt uppfylla de lagkrav som finns inom vuxenutbildningens område. Systemet ska också innehålla funktioner för vuxenutbildningens elever och presumtiva elever till exempel funktioner för extern åtkomst med digitalt kursutbud och ansökan.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48931000 Programvara för utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119951:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning