222580-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal myndighetsbesiktningar
Referensnummer: FSK 2019/496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tjänster avseende myndighetsbesiktningar samt kontroller inom konsultkategorierna:
1. Besiktningsman OVK
2. Besiktningsman inom brandskyddsanordningar och sprinkler
3. Besiktningsman inom anordningar som omfattas av maskin- och hissdirektivet
4. Besiktningsman inom kylmaskiner, tryckbärande anordningar, tankar/cisterner samt gasanläggningar
5. Besiktningsman inom idrottsutrustning(vattenrutschkanor, utegym och övrigt gymnastikmaterial)
6. Besiktningsman inom lekplatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen