222589-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm - ordinärt boende
Referensnummer: 020-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I dagsläget har vi ca 785 trygghetslarm installerade hos våra kommuninvånare, med cirka 150-200 larm per dygn.
Kommunen har en egen larmgrupp. Dagtid består den av en personalgrupp på fem personer som arbetar två och två mellan kl. 07-21. På natten, kl. 21-07 besvaras larmen av nattpatrullen. Larmpersonalen installerar larm, nyckelgömmor, byter batterier och AC -adaptrar, programmerar larmknappar samt åtgärdar enklare fel. Personalen täcker hela Nässjö Kommun. När en person larmar har vi talkontakt och kan utifrån det välja hur vi ska åtgärda larmet.
I Kommunens riktlinjer för trygghetslarm står det att vi ska besvara larmen inom en (1) minut samt att trygghetstelefonen ska vara installerad inom två (2) dagar från det att beslut är taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen