Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-verksamhetssystem
Referensnummer: SLF 312/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad söker ett verktyg som täcker Digitaliseringsavdelningens behov framöver.
Avser ett modernt IT-verksamhetssystem som ger stöd i bl a ITIL-processer, självservice, beställningsportal,
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen