222635-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad i samverkan - Ombyggnad flerbostadshus Linsen 1, 2, 3 och 6 samt Lövet 1
Referensnummer: 18/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren ämnar att i samverkan med upphandlad entreprenör projektera, planera och renovera 179 lägenheter. Renoveringen innefattar stambyte på vatten och värme, avloppsrelining, badrumsrenoveringar (ca 94 st.) och i vissa fall även köksbyte (detta efter hyresgästens avrop). Beställarens syfte med samverkan är att i ett tidigt skede få nytta av entreprenörens kunskap och tidigare erfarenheter och på så vis bygga de aktuella lägenheterna på ett effektivt sätt avseende tid, kvalitet och ekonomi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421151 Montering av kompletta kök, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen