II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för byggentreprenader gällande ROT-arbeten på MKB Fastighets AB:s och dess dotterbolags fastigheter. Ramavtalet kommer att omfatta två avtalsområde; A mindre entreprenader och B större entreprenader. Anbud kan lämnas för en del eller för båda delarna. Avrop inom ramavtalet kommer att göras genom förnyad konkurrensutsättning. Entreprenadform kan vara utförandeentreprenad eller totalentreprenad. Totalentreprenad med gemensam förprojektering kan även förekomma.