222642-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MKB, tillståndsansökningar och ekologisk kompensation
Referensnummer: 0336-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal för MKB, tillståndsansökningar och ekologisk kompensation. Detta i syfte att möjliggöra beställningar där det utförs konsulttjänster inom anbudsgivarens verksamhet enligt detta förfrågningsunderlag.
Observera utvärderingsmodellen med referenstagning och särskilda krav på referenserna.
Sista dag för B att svara på frågor eller lämna ut kompletterande förfrågningsunderlag är 5.6.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen