222650-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni som tjänst Almi Företagspartner AB
Referensnummer: UH-2021-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Almi Företagspartner AB har tidigare genomfört en upphandling enligt LOU avseende hela telefonitjänsten för koncernens 600 medarbetare. Eftersom kontraktet löper ut under november 2021 behöver vi göra en ny upphandling. Tjänsten är idag standardiserad för hela koncernen.. Uppdraget omfattar hela telefonitjänsten inklusive stöd och leverans av telefoner för koncern Almi Företagspartner AB med samtliga dotterbolag.
Omfattning: Mobil telefoni, Fast telefoni, Molnbaserad växellösning, Supportfunktion och felavhjälpning på samtliga tjänster samt försäljning av ett standardutbud av mobiltelefoner genom web shop med möjlighet att göra behörighetsbegränsningar.
Volymer finns beskrivning i separat bilaga.
Avtalstiden är 4 år
Sista anbudsdag är 31.5.2021
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen