222652-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital nyckellösning för ordinärt boende
Referensnummer: 20/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun har (”kommunen”) för avsikt att under hösten 2021 genomföra en upphandling av digital nyckelhantering i ordinärt boende, d.v.s. för personal som arbetar i brukarens egna bostäder. Upphandlingen avser framförallt bostadsdörrar men kan även inkludera andra dörrar till t.ex. portar, tvättrum, soprum eller grindar.
I upphandlingen kommer även batterifria lås med loggning till läkemedelsskåp hos brukare i Lerums kommun.
Lerums kommuns geografiska yta är 308,4 km2 och har cirka 40 000 invånare.
Berörda fastighetsägare för flerfamiljshus är ca 55 stycken och för privata fastighetsägare ca 190 stycken. Sektor stöd och omsorg i Lerums kommun utför insatser och vårdåtgärder hos ca 700 brukare som bor i eget boende. Kringliggande utrymmen såsom portar, tvättstugor, soprum osv beräknas vara ca 270 st. Upphandlingen inkluderar i dagsläget inte vård- och omsorgsboende men detta kan komma att ändras (Option).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961100 Passerkontrollsystem, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen