222655-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Knivsta: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Konsulter inom samhällsbyggnad
Referensnummer: SUN-2021/198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Knivsta kommun bjuder in till att inkomma med ansökan om kvalificering i
Kommunens Dynamiska InköpsSystem för konsulter inom samhällsbyggnadsområden enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 71200000 Arkitekttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71540000 Byggteknisk ledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen