22273-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Stadshuset
Referensnummer: 17/216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnad av befintligt stadshus ca 5100 kvm till ett aktivitetsbaserat och kundnära stadshus.
AFB.15 Ersättningsform för anbudsgivning.
Utgår ej.
AFB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag.
Upphandlingsdokumentet hämtas via www.tendsign.com.
AFB.51 Uteslutning av anbudsgivare.
Anbudsgivaren kommer att uteslutas från deltagande i upphandlingen om anbudsgivaren eller företrädare för anbudsgivaren (i det fall anbudsgivaren är en juridisk person) genom lagakraftvunnen dom är dömd för brott som följer av 13 kap. 1 § LOU. Detta gäller även om det genom myndighetsbeslut eller lagakraftvunnen dom fastställts att anbudsgivaren inte fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller sociala avgifter (13 kap. 2 § 1 st LOU).
Anbudsgivaren kan komma att uteslutas om något av förhållandena i 13 kap. 2 § 2 st eller 3 § LOU föreligger.
Grunderna för uteslutning omfattar även eventuella underleverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen