222730-2020 - ResultatSverige-Märsta: Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: UH-2019-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
SigtunaHem är i behov av ett nytt fastighets-/affärssystem som kan hantera bl.a. ekonomi-, uthyrning, marknad, ärendehantering och teknisk förvaltning. Vidare ska lösningen kunna kommunicera med webblösningar t.ex. MinaSidor som en naturlig plats för interaktionen med ex hyresgästerna.
Systemet ska vara anpassat att ha full funktion i alla digitala enheter, även i smartphone och läsplatta, vilket är viktigt för både hyresgäster och medarbetare.
Integrationer måste kunna göras till andra system via tex fasta APIer.
En kontinuerlig utveckling/uppdatering av systemet måste ske och det måste vara möjligt att ändra och anpassa systemet utefter de förändringar som sker i omvärlden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
• Tjänst för fastighetshantering och därmed sammanhängande tjänster samt gränssnitt/åtkomst för Beställaren till erbjuden IT-lösning
• Förvaltning och support
• Inom ramen för ett Etableringsprojekt, som leverantören ansvarar för, etablera Tjänsten
• Avropbara stödtjänster. Dessa tjänster avser normala konsulttjänster hänförliga till extra stöd till Beställaren avseende anpassning, utveckling av erbjuden Tjänst och särskilda projekt som kan komma att avropas under avtalstiden