222744-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillämpad UX- och tjänstedesign
Referensnummer: 004442-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling
Upphandlingen omfattar i huvudsak resursåtaganden inom tillämpad UX- och tjänstedesign med fokus på grafisk design, interaktionsdesign, ux writing, informationsarkitektur, innehållsstrategi och copy men kan omfatta hela kedjan från konceptdesign till interaktions- och grafisk design.
Leverantören ska inom ramen för det egna avtalet samverka med andra leverantörer inom närliggande avtalsområden i den konstellation och styrning som krävs för uppgiftens fullgörande.
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal/avtal med tre (3) leverantörer, under förutsättning att så många leverantörer har gått vidare till utvärdering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72413000 Webbsideutformningstjänster, 72420000 Internetutvecklingstjänster, 79416000 Public relations, 79933000 Stödtjänster avseende design
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Försäkringskassan erbjuder idag service till kunder via kundcenter, webbplatsen, e-tjänster, mobila kanaler, personligt webbmöte, sociala medier och personliga möten. Försäkringskassan har behov av att ständigt förbättra befintliga och utveckla nya service- och tjänsteerbjudanden till kunderna för att verka för hög kundnöjdhet, utmärkt användarvänlighet och ökad självbetjäningsgrad. Sedan 2011 arbetar Försäkringskassan uttalat kunddrivet vid utveckling av nya tjänster och processer genom att använda service design och utgå från ett livssituationsperspektiv och kundens behov under hela kundresan, vid utveckling av kanalöverskridande service- och tjänsteerbjudanden.