22275-2017 - ResultatSverige-Söderhamn: Grävning och schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mindre markanläggningsarbeten i samband med drift och underhållsåtgärder i befintlig VA-Anläggning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävle.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenadtyp A: Akuta schakt- och grävarbeten i samband avhjälpande av driftstörningar: Avhjälpande av driftstörningar genomförs efter det att, brister och fel uppstått i VA-anläggning och med avsikt att få VA-anläggningen i ett sådant tillstånd att den kan fungera normalt, så att leverans av VA-tjänst kan ske med minimala störningar till beställarens brukare (boende). Entreprenadtyp B: Planerade arbeten i samband med förebyggande underhåll: Förebyggande underhåll genomförs som punktinsatser med avsikten att reducera sannolikheten för återkommande fel och brister i VA-anläggningen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112000 Grävning och schaktning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.