222784-2023 - ÄndringSverige-Gävle: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult projektering beredningssteg för rening av PFAS i dricksvatten
Referensnummer: 13622
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sätra vattenverk producerar dricksvatten till Gävle distributionsområde. Dagens beredning utgörs av pH-justering med lut och klordosering samt UV-ljus som mikrobiell barriär. Provtagning av PFAS-ämnen i de brunnar som tillhör distributionsområdet har visat på halter över Livsmedelsverkets nya gränsvärden för PFAS 4 samt PFAS 21.
Målet med projektet är att installera ett nytt beredningssteg för att reducera PFAS-halten så att den i utgående dricksvatten understiger Livsmedelsverkets nya gränsvärden för: PFAS 4: 4 ng/l PFAS 21: 100 ng/l.
Mätning av halter i grundvattnet från pilotförsökens start 2022-10-01 visar PFAS 4 uppmätt MAX 10,19 ng/l
Kapacitet Sätra vattenverk: 360l/s Vattenverket ligger inom primärt vattenskyddsområde.
Generalkonsultsuppdragets omfattning uppskattas till ca 5 000 000 SEK