222793-2023 - ÄndringSverige-Ängelholm: Bemanningstjänster för enskilda
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster - Vikarier till förskola och skola
Referensnummer: KS 2023/157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98513100 Bemanningstjänster för enskilda
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bemanningstjänster i form av vikarier till kommunens förskolor, fritidshem, grundskolor, anpassade grundskolor, gymnasieskolor och anpassade gymnasieskolor.
Syftet med upphandlingen är att täcka de personalbehov som uppstår vid sjukdom, kortare ledigheter, arbetsanhopning och liknande situationer med hjälp av ett bemanningsföretag och dess personal när dessa behov inte kan lösas av kommunen internt.
Ängelholms kommun avser teckna ramavtal med en leverantör för hela uppdraget. Beräknad avtalsstart är 2023-06-01.
Ramavtalets värde uppskattas till ca. 4 000 000 SEK per år. Den inledande avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning i ytterligare två (2) år.