222813-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Övervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetskameror med tillhörande tjänster
Referensnummer: UPP-2019-080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trygghetskameror för inomhus och utomhusbruk, värmekameror, kameraattrapper, uppkoppling till larmcentral, installation, skyltning, serviceavtal (löpande hantering såsom drift och underhåll, kameralicens & VMS, högtalarfunktion, uppkoppling till larmcentral, videoanalys, funktion som varnar vid tekniskt fel), server, serverinstallation och serverunderhåll m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79714000 Övervakningstjänster, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror, 45315100 Eltekniska installationer, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst för trygghetskameror i kamerasystem för övervakning.