222823-2018 - ResultatSverige-Sölvesborg: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad/nybyggnad av avloppsreningsverket i Nogersund
Referensnummer: SE 2016/93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen sker som en Samverkan (partnering).
Sölvesborg Energi och Vatten AB har för avsikt att bygga ut och modernisera avloppsreningsverket i Nogersund. Verket är uppdelat i två delar, ett industrireningsverk och ett traditionellt avloppsreningsverk som även behandlar utgående vatten från industrireningsverket.
Man har ansökt om tillstånd att få behandla vatten motsvarande 29 800 pe, beräknat som maximala genomsnittliga veckobelastningen.
Sista dag för visning 9.3.2018.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen