222850-2023 - ResultatSverige-Falun: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Lås- och nyckelservice, mekaniska lås
Referensnummer: Ä2022-5940
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att, efter avrop från Kopparstaden, tillhandahålla produkter och tjänster inom produktområdet mekaniska lås.
I huvudsak handlar uppdraget om tillverkning av nycklar, omläggning av enstaka cylindrar och administrera Kopparstadens låssystem. Det kan även förekomma reparationer på plats eller omläggning av flera cylindrar i ett låssystem, exempelvis vid borttappad huvudnyckel eller vid installation av passagesystem.
Avtalstiden är 2023-05-01 - 2025-04-30 med option på 1 + 1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961100 Passerkontrollsystem, 44521100 Lås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen