222908-2020 - ÄndringSverige-Härnösand: Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulttjänster brand m.m. 2020-2022
Referensnummer: 20RS3637
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom brand för senare avrop från Region Västernorrlands fastighetsverksamhet. Uppdragen avser sakkunniga inom brandlarm, vattensprinkler, gassläcksystem samt brandkonsult för nybyggnader och ändringar av byggnader och lokaler som förvaltas av Region Västernorrland.