222983-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påsar och påshållare för matavfallsinsamling
Referensnummer: 18077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av papperspåsar och påshållare till för insamling av matavfall från hushållen inom Umeå, Nordmaling,Vännäs, Bjurholm, Robertsfors och Vindeln. Leveransen avser helt avtal och beräknas omfatta ca 30 miljoner påsar och ca 30 000 påshållare under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar, 39234000 Kompostbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen