223023-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tryckta böcker, broschyrer och foldrar – Litteratur 2023
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLitteratur 2023
BeskrivningUpphandling av tryckt litteratur.
Intern identifierare23.3-13045-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Ytterligare klassificering (cpv): 22110000 Tryckta böcker, 22111000 Skolböcker, 22112000 Textböcker, 22113000 Biblioteksböcker, 22114000 Lexikon, kartor och notböcker, 22114500 Uppslagsböcker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
BeskrivningUpphandlingen kommer att resultera i ett Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av litteratur. Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) anbudsområden där anbudsgivarna kan välja hur många anbudsområden de vill lägga anbud på. Anbudsområdena är: A. Svensk litteratur med och utan utrustning (nedan kallat Svensk litteratur) B. Utländsk litteratur med och utan utrustning (nedan kallat Utländsk litteratur) C. Juridisk litteratur utan utrustning (nedan kallat Juridisk litteratur) D. Specialorder I upphandlingen ingår totalt fyra (4) anbudsområden. Kammarkollegiet kommer i närtid annonsera ytterligare en (1) upphandling inom E-litteratur. Omsättning Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalen i denna upphandling till totalt 535 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till tre (3) Ramavtalsleverantörer i varje anbudsområde, under förutsättning att så många Anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av Kontrakt sker enligt rangordning. Denna upphandling omfattar tryckt litteratur. De olika anbudsområdena är: A. Svensk litteratur - Avser tryckt litteratur utgiven i Sverige med eller utan utrustning. B. Utländsk litteratur - Avser tryckt litteratur utgiven utomlands med eller utan utrustning. C. Juridisk litteratur - Avser tryckt juridisk litteratur utgiven i Sverige eller utomlands utan utrustning. D. Specialorder - Avser Sökning av tryckt litteratur utanför ordinarie sortiment, stående order med mera. Med utrustning avses följande två utrustningsalternativ: Plastning Övrig utrustning Övrig utrustning innefattar följande: RFID Streckkod Annan stöldskyddsetikett Egen etikett (applicering av Avropsberättigads egen etikett på en inköpt bok, inte kostnaden för själva etiketten) Ryggetikett Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalen till totalt 535 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande Ramavtal och antaganden kring tillväxt på området. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande. Under förutsättning att Ramavtalen tecknas enligt plan är fördelning av den uppskattade omsättningen per anbudsområde (i Ramavtalets Huvuddokument benämnt ramavtalsområde): Anbudsområde A - Svensk litteratur => 249 000 000 SEK Anbudsområde B - Utländsk litteratur => 135 000 000 SEK Anbudsområde C - Juridisk litteratur => 107 000 000 SEK Anbudsområde D - Specialorder (inklusive pris per bok) => 44 000 000 SEK Litteratur får Avropas upp till en sammanlagd omsättning om 959 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalens löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från det anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För respektive anbudsområde är fördelningen följande: Anbudsområde A - Svensk litteratur har en sammanlagd omsättning upp till 448 000 000 SEK Anbudsområde B - Utländsk litteratur har en sammanlagd omsättning upp till 240 000 000 SEK Anbudsområde C - Juridisk litteratur har en sammanlagd omsättning upp till 192 000 000 SEK Anbudsområde D - Specialorder har en sammanlagd omsättning upp till 79 000 000 SEK För ytterligare information se upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSvensk litteratur
BeskrivningAnbudsområde Svensk litteratur med och utan utrustning
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelUtländsk litteratur
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelJuridisk litteratur
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelSpecialorder