2. Förfarande
Förfarande
Titel: Särskilda tjänster
Beskrivning: Upphandlingen gäller tillhandahållande av särskilda tjänster inom kommunens verksamheter samt inom ramen för kommunens föreningspool. Denna upphandling är reserverad enligt 4 kap. 18 § första punkten LOU. Enligt den bestämmelsen äger upphandlande myndighet rätt att reservera deltagande upphandling eller fullgörande av kontrakt till skyddade verkstäder eller till leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration. För att vara kvalificerad att delta i denna upphandling ska anbudsgivande leverantör uppfylla nedan angivna punkter:1. Anbudsgivaren ska vara en skyddad verkstad eller ett företag vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller personer som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden.2. Minst 30% av arbetstagarna hos anbudsgivande leverantör ska vara personer med funktionsnedsättning eller personer som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden. Med personer som haft svårt att ta sig in på arbetsmarknaden menas exempelvis långtidsarbetslösa med funktionsnedsättningar enligt de definitioner som Arbetsförmedlingen eller annan myndighet tillämpar, som haft särskilda svårigheter att ta sig in på den reguljära arbetsmarknaden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123797:Lot:1