Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av gata och grönytor
Referensnummer: TK 305/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Gatu- och grönyteskötsel av Herrljunga kommuns gator GC-vägar, trottoarer och vägar inklusive parkeringar på allmän plats samt övrig barmark för allmänt ändamål.
Entreprenaden omfattar även gräsklippning, slaghackning och lövhantering på grönytor samt slåtter utmed gator och GC-vägar enligt ritningsunderlag.
Därtill, på beställning, vissa andra arbeten inom Herrljunga kommun på allmän platsmark såsom parker och grön gatumark.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen