2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom projektledning, byggledning och organisationsstöd
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en organisation som ska vara ett stöd för beställaren i arbetet, i både mindre och större projekt, genom att bland annat styra, planera, utreda och kontrollera arbetet med projekt under såväl förstudie, projektering som under entreprenadtiden. Uppdraget kan även omfatta kontakt och dialog med myndigheter. Konsultkompetenser som efterfrågas: • Projektledning • Byggledning • Projektering • Organisationsstöd inom regleringsfrågor och entreprenadjuridik • Besiktningsman
Intern identifierare: TO-25-014
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Leverantörskvalificering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en organisation som ska vara ett stöd för beställaren i arbetet, i både mindre och större projekt, genom att bland annat styra, planera, utreda och kontrollera arbetet med projekt under såväl förstudie, projektering som under entreprenadtiden. Uppdraget kan även omfatta kontakt och dialog med myndigheter. Uppdrag kan omfatta hela eller delar av byggskede samt förvaltningsskede. Konsultkompetenser som efterfrågas: Projektledning Byggledning Projektering Organisationsstöd inom regleringsfrågor och entreprenadjuridik Besiktningsman
Intern identifierare: 1690155
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1687196