Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhyrning av entreprenadmaskiner och lastbilar, inkl vinterväghållning
Referensnummer: KS/2020/xxx
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommun inbjuder till anbudsgivning gällande ramavtal för att tillgodose det behov som Höganäs kommun har avseende inhyrning av lastbilar och entreprenadmaskiner, i olika storlekar och viktklasser, samtliga med förare, samt tillhörande utrustning. Inklusive vinterväghållning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34130000 Motorfordon för godstransport, 34144400 Fordon för väghållning, 45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen