223147-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och gatuutbyggnad, Norra Länna etapp 1
Referensnummer: UPP-2020/050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktsarbeten omfattar entreprenad för utbyggnad av 400 m industrigata, grovplanering av tomter och markarbeten för ledningsomläggning och nyförläggning.
Syftet med entreprenaden är att tillskapa industritomter för försäljning till verksamheter som måste flytta från Storängen, samt till övriga intressenter.
För mer information, läs bifogade dokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huddinge kommun, Avtal 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenad
Stockholm vatten, avtal 2
Del nr: 2
byggentreprenad