223181-2021 - ResultatSverige-Gävle: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighets- och ritningshanteringssystem
Referensnummer: HIG-STÖD 2020/477
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan i Gävle inbjuder intresserade anbudsgivare att delta i upphandling av ett webbaserat fastighets- och ritningshanteringssystem.
Upphandlingen omfattar ett systemstöd med följande funktioner: budget och prognos, lokaldatabas, ritningshantering, stöd för in- och uthyrning, hyresberäkningar, hyresgästregister, simulering och prognosverktyg, tjänster kopplade till lokalerna, rapportgenerator, sökfunktioner, exporter, integrationer med andra system och SBA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Högskolan i Gävle (Högskolan) inbjuder intresserade anbudsgivare att delta i upphandling av ett fastighets- och ritningshanteringssystem.
Högskolan avser att efter upphandling av systemet teckna avtal, i avtalet ingår optioner.
Det är även önskvärt att systemet ska kunna hantera lokalvård, möbler och inventarier samt har en app, eller annan tekniskt likvärdig lösning, för fastighets- och ritningshanteringssystemet.
Åtagandet omfattas även av projektledning, med ansvar för införandeprojektet innehållande, utöver konfigurering och eventuella anpassningar, migrering, integration, test samt utbildning.