223326-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Åtgärder ledningsnät dricksvatten 2026-2028 i partnering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÅtgärder ledningsnät dricksvatten 2026-2028 i partnering
BeskrivningBeställaren har för avsikt att handla upp en totalentreprenör i partnering för att identifiera riskledningar i vattensystemet och bygga bort dem under en fyra års period.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRiskledningar i vattensystem