223375-2018 - ResultatSverige-Växjö: Mobiltelefoner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner och tjänster
Referensnummer: KS 2018-00054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal med en leverantör, för löpande leverans av mobiltelefoner, mobiltelefontillbehör, surplattor inkl. tillbehör, samt optioner gällande tjänster för hantering av levererade produkter. De produkter som levereras ska vara olåsta och obundna avseende val av operatör samt avsedda för den svenska marknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 32252000 GSM-telefoner, 32252100 Mobiltelefoner med handsfree, 32252110 Mobiltelefoner med handsfree (trådlöst), 64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal med en leverantör, för löpande leverans av mobiltelefoner, mobiltelefontillbehör, surfplattor inkl. tillbehör, samt optioner gällande tjänster för hantering av levererade produkter. De produkter som levereras ska vara olåsta och obundna avseende val av operatör samt avsedda för den svenska marknaden.
Upphandlingen genomförs av upphandlingsenheten vid Växjö kommun, på uppdrag av Växjö kommun, Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Tingsryds kommun, Uppvidinge kommun, Älmhults kommun samt Växjö pastorat. Utöver detta deltar ett antal kommunala bolag i upphandlingen, vilket framgår av upphandlingsdokumentationen.