223415-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Diverse byggmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trä och byggvaror
Referensnummer: IU23-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44190000 Diverse byggmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till ramavtal för successiva köp och leveranser av trä och byggvaror vid mindre byggnadsarbeten samt undervisningsmaterial (ej slöjd) till skolor.
Inbjudan
Falkenbergs kommun med deltagande upphandlande myndigheter inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Trä och byggvaror.
Upphandlingen syftar till ramavtal för successiva köp och leveranser av trä och byggvaror. Den totala volymen för 2022, uppgick till ca 1 500 000 SEK exklusive mervärdesskatt. Volymen är en uppskattning baserad på statistik och är utan förbindelse. Leverantören förbinder sig att leverera Beställarens verkliga behov.
Denna upphandling ska leda till avtal som tecknas med en leverantör. Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
Upphandlande myndighet är fortsättningsvis benämnd Beställaren och potentiell avtalsleverantör är benämnd Leverantören
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419000 Virke, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44111000 Byggnadsmaterial, 44114200 Betongvaror, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen