223429-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunala vuxenutbildningar, komplettering 2019
Referensnummer: 19INK027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Älvsbyn, Luleå, Boden, Kalix och Piteå kommuners behov av kompletterande vuxenutbildningstjänster. Vuxenutbildningen i ovan kommuner har en avtalad samverkan kring vuxenutbildning. Denna samverkan, kallad ”femkantens vuxenutbildning”, har beslutat att tillsammans upphandla behovet av kompletterande vuxenutbildningar till de vuxenutbildningarna som erbjuds i egen regi i respektive kommun. Syftet är att kunna ge kommunmedborgarna ett brett och flexibelt utbildningsutbud utifrån efterfrågan. De utbildningsområden som är aktuella i denna upphandling delas upp enligt nedan: 1.Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom programgemensamma ämnen och programfördjupning 2.Kurser inom Svenska för invandrare Vuxenutbildningen har särskilda behov av flexibla lösningar för vuxna, vilket innebär att vi i ovan utbildningsområde1, efterfrågar studieformerna "nära" och "distans".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom programgemensamma ämnen och programfördjupning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80211000 Teknisk undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Älvsbyn, Luleå, Boden, Kalix och Piteå kommuners behov av kompletterande vuxenutbildningstjänster. Vuxenutbildningen i ovan kommuner har en avtalad samverkan kring vuxenutbildning. Denna samverkan, kallad ”femkantens vuxenutbildning”, har beslutat att tillsammans upphandla behovet av kompletterande vuxenutbildningar till de vuxenutbildningarna som erbjuds i egen regi i respektive kommun. Syftet är att kunna ge kommunmedborgarna ett brett och flexibelt utbildningsutbud utifrån efterfrågan. De utbildningsområden som är aktuella i denna upphandling delas upp enligt nedan: 1.Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom programgemensamma ämnen och programfördjupning 2.Kurser inom Svenska för invandrare Vuxenutbildningen har särskilda behov av flexibla lösningar för vuxna, vilket innebär att vi i ovan utbildningsområde1, efterfrågar studieformerna "nära" och "distans". Målet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till kompletterande vuxenutbildning som håller en hög och jämn kvalitet med utgångspunkt i lag och förordning till kommunerna för att på så sätt säkerställa kommuninnevånarnas långsiktiga lärande genom kurser som skall vara flexibla i både tid och rum och anpassas utifrån elevens olika förutsättningar, mål, förkunskaper och livssituation.
Kurser inom Svenska för invandrare
Del nr: 2