223497-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård – Västfastigheter Sahlgrenska Life Hus 1 Etapp 1
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVästfastigheter Sahlgrenska Life Hus 1 Etapp 1
BeskrivningSahlgrenska Life Hus 1 ingår i ett samlat Life Science-kluster tillsammans med Hus 2 och Hus 3. Sahlgrenska Life Hus 1 är beläget på Sahlgrenska sjukhuset, Hus 3 på Medicinareberget och Hus 2 är en länkbyggnad över Per Dubbsgatan som kopplar samman Hus 1 och Hus 3. Sahlgrenska Life är en investering för framtidens vård och forskning och en av de största satsningarna i Life Science i Norden. Med Sahlgrenska Life skapas förutsättningar där forskning och utbildning verkar i ett nära och ömsesidigt utbyte mellan vård och näringsliv. Sahlgrenska Life Hus 1 är en byggnad med elva våningsplan ovan mark samt ett kulvertplan. På byggnadens tak finns en helikopterflygplats med landningsbana och uppställningsplats för helikopter. Byggnadens bruttoarea är cirka 61 000 kvm. I Hus 1 planeras forskningslokaler för Regional laboratoriemedicin samt Biobank Väst. Det planeras även för tre vårdverksamheter - en ny akutmottagning med tillhörande ambulanshall, en intensivvårdsavdelning och en operationsavdelning. Genomförandet av projektet Sahlgrenska Life Hus 1 utförs i etapper. Förberedande arbeten pågår vilket omfattar ledningsomläggningar, evakuering och rivning av befintliga byggnader samt en viss del schaktarbeten. Etapp 1, som denna upphandling avser, omfattar bland annat fortsatta schaktarbeten, grundläggning, yttre VA samt en fullt färdig stomme som till största del utgörs av prefabricerade element. I efterföljande Etapp 2 kommer fortsatta arbeten med klimatskal, stomkompletteringar och installationer genomföras. I Etapp 2 ska det även byggas en mindre teknikbyggnad söder om Hus 1 samt utföras finplanering av marken runt om Hus 1. I samband med detta arbete ska Göteborgs Stad bredda Per Dubbsgatan lokalt och flytta hållplatsläget västerut.
Intern identifierareSFSS 2024-01927
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenSe AFB.25 frågor under anbudstiden samt AFB.31 anbuds form och innehåll.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000