22360-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad och tillbyggnad Hus 01 Oskarshamns sjukhus
Referensnummer: 2022-253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
För uppdraget avses en entreprenadform Partneringsamverkan utifrån framtagen bygghandling. Juridisk grund för utförandeentreprenad i enlighet med AB 04 med tillägg att PE har ett ökat ansvar och ska medverka aktivt i planering, genomlysning av handlingar och materialval för projektets bästa. Mer information återfinns i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen