223638-2020 - ResultatSverige-Härnösand: Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Östra Kanalbron broreparation i Härnösand
Referensnummer: UH-2020-013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingsobjektet:
Objektet avser upprustning av plattrambro över Östra Kanalen i centrala Härnösand. Bron är byggd år 1954 och har inte genomgått renovering sedan dess. Bron är på den utpekade godstransport leden till och från Härnön och utgör tillsammans med Västra Kanalbron den viktigaste av Härnöns två förbindelser med fastlandet.
För mer information se Upphandlingsdokumenten.
Mvh Johan Bölenius, ansvarig upphandlare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen