223640-2020 - ResultatSverige-Linköping: Renoveringsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
280367 Renovering & Ombyggnation Stolplyckan/Föreningsgatan 35 - 59
Referensnummer: 280367_2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet är en totalentreprenad och omfattar renovering och ombyggnation av bostäder och lokaler i del av fastigheten Kv. Ellipsen 6, byggnad även kallad Kollektivhuset Stolplyckan. Byggnaden är belägen på Föreningsgatan 35-59 i Linköping.
Projektet omfattar 186 lägenheter och flertalet lokaler.
Anbud skall lämnas på bifogat anbudsformulär. Observera att flertalet optioner skall lämnas och priser redovisas. AB Stångåstaden har rätt, men ingen skyldighet, att utnyttja optionerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen